top of page
airplane-in-the-sky-at-sunrise-PERLNNY.j

  “ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ İÇİN”

2.jpg

Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD) olarak firmalarımız ile yürüttüğümüz çalışmalar ve projelerimiz ile Havacılık ve Uzay sektörlerinde bugünü güçlü kılarken, yarınlarımıza da destek olmak amacı ile çocuklarımız ve gençlerimiz için ve onlarla birlikte çalışmalar yürütüyoruz.

HUKD bünyesinde Derneğimiz olarak bir yandan kuruluşundan beri destek verdiğimiz Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu’muz bünyesinde sektör için “aranan eleman” yetiştirme çalışmalarına katkı sağlarken, diğer yandan Dernek bünyemizde üyemiz olan Uzay Kampı Türkiye ve STM firmamızın da katılımı ile oluşturduğumuz “Uzay ve Çocuklarımız” projesi altında farklı yaş gruplarından öğrencilere geleceğin uzay çalışmaları konusunda farkındalık yaratmak üzere bilgilendirme çalışmaları ve ortak projeler yürütmekteyiz.

 

Gerçekleştirilen Çalışmalar;

- Ege Üniversitesi Havacılık MYO öğrencilerinden 10 öğrenciye yıllık burs desteği

- Ege Üniversitesi Havacılık MYO öğrencilerine pandemi döneminde dizüstü bilgisayar desteği

- Ege Üniversitesi Havacılık MYO öğrencilerinden Erasmus (+) stajına hak kazanan 3 öğrencimizin yurtdışı giderleri için burs desteği

- Avrupa Uzay Ajansının (ESA) da içerisinde yer aldığı ECSITE (Avrupa Bilim Merkezleri ve Müzeleri Birliği) Uzay Grubu bünyesindeki çalışmalara katılım

 

Planlanan Çalışmalar;

- 4 Temmuz- 10 Temmuz 2021 tarihleri arasında Uzay Kampı Türkiye içerisinde gerçekleştirilecek E-Pal Haftası etkinliğinde DELTA V Uzay Teknolojileri A.Ş firması Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Arif KARABEYOĞLU’nun misafir konuşmacı olarak katılımı

- Uzay Kampı Türkiye bünyesinde farklı konu başlıkları (Asteroitler ve Dünya, Uzay Kirliliği, Radyasyondan Korunma, Uzay Kıyafetleri) hakkında webinarlar düzenlenmesi

- TÜRKSAT ve CANSAT benzeri proje önergesi oluşturma

- AB Destekleri Proje çağrılarının değerlendirilerek uzay ve ilgili konularla ilişkilendirilen proje çağrılarının incelenmesi ve başvurusu

- ECSITE Uzay Grubu bünyesindeki üyeler ile proje çalışmaları yürütülmesi

Yararlı Linkler;

“Değerli Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği,

 

Ben Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksek Okulu öğrencisi Onur Cem İPEK. 01/08/2021 ve 04/10/2021 tarihleri aralığında katıldığım ERASMUS+ Staj Hareketliliği Programını başarı ile tamamlamış ve Türkiye'ye geri dönmüş bulunmaktayım. Sizlerle değerli hocam Doç. Dr. Rüstem Barış YEŞİLAY sayesinde iletişime geçmiş ve katıldığım Erasmus Staj Hareketliliği için görüşmelere başlamıştık. Bu programı başarı ile tamamlamamda en büyük rollerden biri sizin ilginiz ve sağladığınız desteklerdir. Bu yüzden size bütün içtenliğim ile bir teşekkürü borç bilirim.

 

Stajımı gerçekleştirmeden önce bazı hayallerim vardı. Portekiz’de bir uçuş okulunda stajımı gerçekleştirmek bana hayallerime daha sıkı sarılmam gerektiğini gösterdi. Bu yüzden hibe desteğiniz yalnızca 2 aylık olan bu stajım için değil orada edindiğim bilgi ve tecrübelerden dolayı bütün geleceğimi etkileyeceğini düşünüyorum. 

 Değerli destekleriniz ve ilginiz için teşekkür ediyorum.”

Değerli Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği,

 

Merhabalar,    adım Berilsu KAVLAK. Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksek Okulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü 2. sınıf öğrencisiydim. Sizlerin maddi ve manevi anlamda sağlamış olduğunuz destek sayesinde stajımı Erasmus+ Staj Hareketliliği programı kapsamında İspanya Madrid'de gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Programı başarı ile tamamlayarak mezun olmuş durumdayım.

Staj süresince kendime yeni şeyler katmanın, kendimi bölümüm açısından geliştirmenin yanı sıra yeni kültürler ve yerler de keşfederek bakış açımı olumlu bir yönde değiştirmeme katkı sağladığınız için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca, stajımı yaparken çalışmış olduğum konuyla ilgili bir konferans gerçekleştirildi ve birçok ülkeden katılımcının da bulunduğu bu konferansta sunum yapma şansına sahip oldum.

 

İspanya'da geçirmiş olduğum süre boyunca aslında bölümümün benim için ne kadar kıymetli olduğunu ve hedeflerime daha da azimli bir şekilde ilerlemem gerektiğini fark etmemi de sağladınız. Stajım bana aynı zamanda farklı bir bakış açısı kazandırmakla birlikte yeni bağlantılar da kurmamı sağlayarak yeni fırsatlar yarattı. İlginiz, desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Öğrencimiz İzzet Umut ERDEMİR'in Erasmus dönüşü bizlere yazdığı mesaj;

Değerli Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği,

 

Merhabalar, Ben Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksek Okulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünden İzzet Umut Erdemir. Sizlerin maddi ve manevi desteğiniz sayesinde İspanya'da yapmış olduğum Erasmus+ stajımı tamamlamış bulunmaktayım. Stajımı başarı ile tamamlayarak mezun olmuş durumdayım.

 

Yapmış olduğum staj süresince kendimi daha üst seviyeye taşıdığıma inanmaktayım. Yeni bir kültürün içinde bulunmak, farklı bir iş dalının içinde bulunmak dünyaya bakış açımı daha da genişletti. Stajım sırasında benimde parçası olduğum bir uluslararası konferansta sunum yapma fırsatı buldum. Bu dönemde beni etkileyen her şey sizin sayenizde oldu. Bunun için sizlere tekrardan teşekkür ederim.

 

İspanya'da geçirmiş olduğum süre boyunca bölümümün ne kadar önemli olduğunu tekrardan anladım. Dikey Geçiş Sınavını da kazanmam ile birlikte geçirmiş olduğum bu süre sonunda bölümüm ve hedeflerime daha sıkı sarılmam gerektiğini anlamış bulunmaktayım. Sizin sayenizde staj süremde yeni bağlantılar ve yeni hareketlilik fırsatları bulmuş bulunmaktayım. Bu süreçte bana vermiş olduğunuz maddi ve manevi destek sayesinde yaşamış olduğum deneyimleri sizlerle ekte paylaşıyor olacağım. Tekrardan her şey için çok teşekkür ederim.

bottom of page