top of page
Image-empty-state.png

ESBAŞ - Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş.

+90 (232) 251 38 51

Ege Serbest Bölgesi, 35410 Gaziemir - İzmir, Türkiye

ESBAŞ’IN KURUCUSU KAYA TUNCER
ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin kurucusu merhum Kaya TUNCER, 1989 yılında ESBAŞ’ı kurarak, Ege Serbest Bölgesinin gelişimi için kolları sıvadı. 20.500 kişinin istihdam edildiği, her yıl yaklaşık 4 milyar doları aşan ticaret hacminin gerçekleştiği, çalışanlara tüm çağdaş sosyal imkanların sağlandığı, dünyanın örnek endüstri şehirlerinden birini yarattı.
Kaya TUNCER, dünyadaki 3 Uzay Kampından biri olan Uzay Kampı Türkiye’yi kurarak, 55 ülkeden 185.000’in üzerinde gencin bir araya gelmesini ve birbirlerini tanımalarını sağlamıştır.
Kaya TUNCER, bir taraftan Ege Serbest Bölgesinin gelişimi için planlı ve programlı çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da sosyal sorumluluk bilinciyle İzmir’e maddi manevi çok değerli katkılarda bulunmayı ihmal etmemiştir. Gaziemir gençliğine armağan ettiği Kapalı Spor Salonu, Gaziemir kadınlarına armağan ettiği Kadın Sığınma Merkezine olan katkıları, KİTVAK tarafından kurulan Misafirhaneye yaptığı maddi katkılar, İzmir EXPO 2020 organizasyonuna sağladığı maddi katkılar bunlardan bazılarıdır. Kaya TUNCER eğitim ve çalışma hayatı boyunca birçok ödül almıştır.
ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin Kurucusu merhum Kaya TUNCER, 7 Ocak 2012, Cumartesi günü aramızdan ayrılmıştır.
İyi insanlar asla ölmez. Türkiye ve İzmir, Kaya TUNCER’i şükranla ve minnetle anıyor.

bottom of page