top of page

Ege Üniversitesi Havacılık MYO Rüzgar Tüneli projesini tamamlamıştır

Ege Üniversitesi Havacılık MYO tarafından gerçekleştirilen “KÜÇÜK ÖLÇEKLİ AKIM GÖRÜNTÜLEME VE VERİ ELDE ETME AMAÇLI SES ALTI RÜZGAR TÜNELİ TASARIMI VE PROTOTİP ÜRETİMİ” projesi tamamlanmıştır.


Tünel içerisine farklı Naca modelleri yerleştirerek ( Naca 2412 , Naca 4412 ve simetrik Naca ) deneysel çalışmalar gerçekleştirmiş ve Tünelin içerisine buhar vererek fan motorunun buharı çekme kuvvetiyle Nacanin altından ve üstünden geçen buhar akışını , nacanın üzerine etki eden nem, sıcaklık ve basınç sensörleriyle değerlerini, Naca hareketinde üzerine etki eden Sürtünme kuvveti ve kaldırma kuvvetini ve aynı zamanda Nacanın her hareketini matlab programından simülasyon gerçekleştirerek Nacanın verdiği açıyı grafiklerle gözlemlenerek denenmiştir. Aynı zamanda Tünelin özgünlük tarafı tamamen kontrolünün ve sensorlerden gelen veri akışının digital olmasıdır.

EGE Üniversitesi Havacılık MYO öğrencilerini projelerini başarılı bir şekilde tamamlamaları sebebiyle tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.Comments


bottom of page