top of page

3. Küresel Havacılık ve Uzay Kümelenmeleri Zirvesi Gerçekleştirildi

Bu yıl 17-23 Haziran tarihleri arasında organize edilen Paris Air Show kapsamında; 23 ülkeden 60'tan fazla kümelenme yöneticisinin katılımı ile ve Paris'teki Québec Temsilciliği'nde ve Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Ortaklığı organizasyonunda (EACP) "3. Küresel Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Zirvesi -3. Global Aerospace Clusters Summit" gerçekleştirilmiştir. Meksika, Japonya, ABD, Singapur ve Güney Afrika'dan temsilcilerin de bulunduğu toplantıya Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğimiz de katılım sağlamıştır. Zirve, endüstriyel gelişmeler ve siyasi değişimler konularında kümelenme organizasyonları arasında bilgi alışverişine imkan sağlamayı amaçlamıştır.Zirve; bu yıl ev sahipliği yapan Quebec Ekonomi Bakanlığından Julien Cormier'i ağırlamıştır. Ayrıca Clean Sky projesinin Genel Müdürü Axel Kerin, 2021-2027 yılları için yeniden tasarlanan AB araştırma programının stratejik yönünü ele aldığı bir açılış konuşması yapmıştır. çeşitli ülkelerden KOBİ'lerin de sunumlar yaptığı toplantıda kümelenmeler tarafından yürüttüğü projeler hakkında sunumlar yapılmıştır.

Kümelenme temsilcileri, havacılık sektörünün mevcut zorluklarını sekiz farklı gruba ayrılarak tartışmış ve sonuçları gruplar halinde sunmuşlardır.

Küresel Havacılık ve Uzay Kümelenmeleri Zirvesi katılımcılar tarafından oldukça beğenilmiş ve konuşmacıların yanı sıra endüstri tarafından da yüksek düzeyde katılım sağlandığı görülmüştür.

Comentarios


bottom of page