First Global Aerospace Clusters Managers' Meeting (Paris)


52. Paris Air SHow sırasında HUKD'nin da üyesi bulunduğu Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Ortaklığının (European Aerospace Cluster Partnership - EACP) ABROAD projesi, İlk Küresel Havacılık ve Uzay Kümelenmeleri Yöneticileri Toplantısını (First Global Aerospace Cluster Managers Meeting) düzenledi.

23 Haziran 2017'de gerçekleşen toplantıya küresel küme yapılarını ve havacılık kümelenmelerinin küresel bir ağ kurma fikrini görüşmek üzere 20 ülkeden 60 uluslararası küme temsilcisi Paris'te bir araya gelmiştir.

Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğimizin (HUKD) de yer aldığı toplantının birinci oturumunda ABROAD (Activities and Business from Real Opportunities for Aerospace Developments) projesi anlatılmıştır, Bombardier ve Airbus gibi şirketlerin sunum yaptığı etkinlikte ayrıca ACARE (The Advisory Council for Aeronautics Research in Europe) faaliyetlerini tanıtmıştır. Üst düzey konuşmacılar havacılık arz zinciri, araştırma teşvikleri, finansman sistemleri ve küme organizasyonlarının bu aktivitelere katılımıyla ilgili görüşlerini paylaşmışlardır.

Etkinliğin ikinci bölümünde, pek çok farklı organizasyon arasında iyi uygulamaları paylaşma fırsatı sağlayacak olan çalışma grupları oluşturulmuştur. Çünkü, yerel havacılık endüstrisinin gelişimini desteklemek ve katalize etmek gibi aynı amaca sahip olmalarına rağmen, tüm bu kuruluşların farklı çalışma modları var olup bu modların proseslerinin paylaşılması yararlı olabilir.

Katılımcılar, EACP’nin diğer kıtalarda meta kümelerin kurulmasını destekleme veya bir proje aracılığıyla küresel bir küme iletişim ağı oluşturma fikirlerini büyük ilgiyle karşılamışlardır. Dolayısıyla, ilerde daha fazla etkinlik yapılması için bir zemin oluşturulmuş ve toplantı, katılımcılarının gelecekte bu tür bir etkinliği tekrarlama isteği vurgulanarak sonuçlandırılmıştır.

Etkinlik kapsamında yapılan sunumlara aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Airbus Sunumu

Abroad Projesi Sunumu

EACP Sunumu

Avrupa Komisyonu Sunumu

Avrupa Kümelelenmeler İşbirliği Platformu Sunumu

#aerospace #eacp #airbus

© 2017 AEROSPACE CLUSTER ASSOCATION

  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon