KALE AND ROLLS-ROYCE WILL PRODUCE AIRCRAFT MOTOR TOGETHER


Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru üretmek için anlaştı. %51 hissesi Kale Grubu'nda bulunacak olan şirketin hedefinde Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı motoru bulunuyor.

Söz konusu girişim sayesinde, Türkiye’nin dünyadaki az sayıdaki uçak motoru üreticisinden biri olması ve uçak motoru ihracatçısı konumuna yükselmesi hedefleniyor.

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay, anlaşmanın imza töreninde yaptığı konuşmada, küresel üretim kabiliyeti ve bilgi birikimlerinin kendilerini Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayisi için daha büyük sorumluluklar almaya teşvik ettiğini söyledi.

Bugün ülkenin önündeki en büyük hedeflerden birinin kendi uçağını yapmak olduğunu aktaran Okyay, şöyle devam etti:

“Adına TF-X denilen milli savaş uçağından sivil uçaklara kadar çok büyük bir üretim hedefinden söz ediyoruz. Dünyada kendi uçağını üretebilen çok az ülke var ve bu gerçekten çok iddialı olmayı gerektiren bir hedef. Ülkemize ve üretim kabiliyetimize olan inancımız, bizi bu projede rol alma arayışına itti. Bu süreçte karşımıza en az bizim kadar hevesli bir grup olan Rolls-Royce çıktı. Kale Grubu ve Rolls-Royce olarak, ülkemizin sivil ve askeri uçak projelerinin motorlarını tasarlayıp üretmek üzere ortak olma kararı aldık.”

Daha önce de Pratt & Whitney ile kurdukları joint venture ile F-35 savaş uçaklarının motor parçalarını üretmeye başlayan Kale Grubu, yaptığı başarılı ortaklıklara böylelikle çok önemli bir yenisini daha eklemiş oldu.

#kale #hukd #uçakmotoru #rollsroyce

© 2017 AEROSPACE CLUSTER ASSOCATION

  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon