Türk Hava Yolları pilotları, eğitimlerini HAVELSAN yapımı simülatörlerle tamamlayacak.


Askeri alanda sahip olduğu simülatör tasarım, üretim, entegrasyon ve bakım tecrübesini, günümüzde hızla gelişen ve büyüyen sivil havacılık sektörü ile birleştiren HAVELSAN, Türk Hava Yolları’nın Boeing 737NG tipi uçakları için uluslararası D seviye sertifikasyona sahip Tam Uçuş Simülatörü üretecek.

Bu işbirliği çerçevesinde HAVELSAN, dünya havacılık devi Türk Hava Yolları’nın Boeing 737NG uçakları için, pilot eğitimlerinde kullanılacak ilk yerli simülatörü imal edecek. Hem düşük maliyet hem de güvenli eğitim sağlayacak bu cihaz aynı zamanda HAVELSAN firmasının ilk sivil uçak simülatörü olacak.

Mevcutta 10 adet simülatörü bulunan Türk Hava Yolları’nın, 3 Haziran 2015’de 4 adet Tam Uçuş Simülatörü için çıktığı ihalede, dünyanın önde gelen simülatör üreticileri ile ihaleye katılan HAVELSAN, sipariş edilen 4 simülatörden birinin üretim hakkına sahip oldu. İhale süreci sonucunda 31 Ekim 2016 tarihinde işletmeye alınmak üzere, bir adet Boeing 737NG uluslararası D seviye sertifikasyona sahip Tam Uçuş Simülatörünün HAVELSAN’dan tedarik edilmesi kararına varıldı. Böylelikle, 2016 yılı sonuna kadar Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi’ndeki Tam Uçuş Simülatörü sayısı 14’e yükselirken, ilk defa bir yerli üretim sivil yolcu uçağı simülatörü de bu rakama dâhil edilmiş olacak.

Türk Hava Yolları pilotlarının intibak, tekâmül ve yenileme eğitimlerinin düşük maliyetle ve gerçeğe yakın bir şekilde verilmesini sağlayacak EASA D seviye sertifikalı Tam Uçuş Simülatörü üretilmenin akabinde Türk Hava Yolları’na teslim edilecek.

Boeing 737NG tipi simülatörlerinin üretiminin, bundan sonra üretilecek Türk Hava Yolları simülatörleri için de bir başlangıç olması hedefleniyor.

Detaylı Bilgi için: http://www.turkishairlines.com/tr-tr/kurumsal/basin-odasi/basin-bultenleri/basin-bulteni-detayi/turk-hava-yollari-pilotlari-egitimlerini-havelsan-yapimi-simulatorlerle-tamamlayacak-409


© 2017 AEROSPACE CLUSTER ASSOCATION

  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon