Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi’nde (TFX) Savunma Sanayi Müsteşarlığı ön tasarımda yola devam


Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi’nde (TFX), Türkiye ön tasarım aşamasında İngiliz savunma devi BAE Systems ile görüşmelere başlıyor. İkinci sırada ise Airbus var. Önümüzdeki günlerde firmalarla başlayacak görüşmelerin ardından ön tasarımda yola kiminle devam edileceğine karar verilecek. Görüşmelerin Şubat 2016'ya kadar tamamlanması ve kararın alınması hedefleniyor.

TFX'te ön tasarım aşamalarının toplam 4 yıl sürmesi planlanıyor. Bu aşamada önce Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından tasarlanan üç farklı modelden biri seçilerek yola devam edilecek.

Türkiye’de savunma alanındaki en büyük projelerden biri olan TFX’in 2023’te fabrikadan çıkartılması bekleniyor. Test ve sertifikasyon aşamasından sonra uçağın 2030’da hizmete girmesi hedefleniyor. Halen tek veya çift motorlu, farklı konfigrasyonlara sahip üç model üzerinden çalışmalar sürüyor. Hangi modelin seçileceğinin ise önümüzdeki günlerde açıklanması planlanıyor.

TFX’in kavramsal tasarım aşamasında Türkiye İsveçli Saab şirketi ile iş birliği yapmıştı. Teknik destek veren Saab şirketinin yanı sıra ikinci aşama ihalesine BAE Systems ve Airbus da katılmıştı.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK SAVUNMA ŞİRKETLERİ

BAE Systems bugüne kadar aralarında Eurofighter, Tornado, Hawk gibi savaş-eğitim uçaklarının da olduğu çok sayıda askeri projede tasarımcı ve imalatçı olarak görev yaptı. Yıllık cirosu 24 milyar dolar olan şirketin 20’den fazla ülkede 80 binin üzerinde çalışanı bulunuyor.

Airbus'ın bünyesinde ise en önemli askeri savaş uçağı projesi olarak Eurofighter yer alıyor. Türkiye, askeri nakliye uçağı A400M'de Airbus'ın ortakları arasında.Daha önceden EADS çatısı altında bulunan şirketin adı Airbus olarak değiştirilmişti. 80 milyar dolar ciroya sahip havacık devinde 130 bin kişi çalışıyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

#photo

© 2017 AEROSPACE CLUSTER ASSOCATION

  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon